MENU
Головна » Статті » Про наш центр » Відділ заготівлі крові

Історія відділу заготівлі крові
ВЗК

Відділ заготівлі крові 

Перша в Житомирській області станція переливання крові була заснована в 1944 р. в м. Житомирі. На початку роботи в СПК працювала незначна кількість медпрацівників та не було розподілення на окремі виробничі відділи. СПК заготовляла до 300 л консервованої крові на рік.

Відділ заготівлі крові та її компонентів був заснований в 1948 році, на чолі з завідувачкою відділу Новиковою А.І. В цьому ж році було розпочато розділення консервованої крові на окремі компоненти – еритроцитну масу та нативну плазму. Заготівлю консервованої крові в ті роки проводили в чотирьохкутні скляні банки з притертою пробкою на основі гемаконсерванту рецептури №7. Для забору крові використовувались гумові системи багаторазового використання, які монтувались та стерилізувались на станції переливання крові.

В 1956 році заготовили консервованої донорської крові досягла 1580 л на рік та було розпочато виготовлення сухої (ліофілізованої) плазми. З 1958 року впроваджена заготівля зависі відмитих еритроцитів.

В 1964 році  у відділі сформована виїзна бригада для заготівлі консервованої донорської крові у виїзних умовах.

З 1960 р. по 1962 р. заготівлю консервованої крові проводили в скляні ампули. З 1962 р. для заготівлі консервованої крові почали використовувати скляні флакони з гумовими корками.

Одноразові полімерні системи для забору крові в скляні флакони почали використовувати вперше з 1979 р. З 1984 р. відділ заготівлі крові розпочав заготівлю консервованої крові та її компонентів в полімерні гемаконтейнери «Гемакон» та полімерні плазмоконтейнери «Компопласт». На протязі 25 років (1973-1998) беззмінним керівником відділу заготівлі крові була Темногород Р.Я., яка приклала багато зусиль для розвитку відділу та забезпечення ЛПЗ області необхідними компонентами крові.

Заготівля донорської плазми методом мануального плазмаферезу розпочата відділом заготівлі крові на початку 1993 року. Був створений окремий відділ плазмаферезу із завідуючим Загороднім А.В. та в наступні роки заготівля плазми методом плазмаферезу досягла 40-50% від загальної заготівлі плазми в ОСПК. Заготівля плазми проводилась мануальним та апаратним методами аферезу. Для заготівлі плазми автоматичним методом аферезу використовувались апаратиPCS фірми HAEMONETICS. На початку роботи відділ плазмаферезу був оснащений двома апаратами автоматичного плазмаферезу, а в 1995 році їх кількість вже досягла дев’яти.

З 1994 року вперше в Україні заготівля крові та її компонентів в повному обсязі почала проводитись  в полімерні гемаконтейнери.

В 1998 році відділ заготівлі крові разом з ОСПК перейшов в нові приміщення за адресою: вул. Кибальчича, 16. З 1998 року відділ плазмаферезу був об’єднаний з відділом заготівлі крові та її компонентів в один відділ.

З 2003 р. у відділі розпочато карантинізацію плазми та використання банківських лейкоцитарних фільтрів при заготівлі компонентів крові.

Одним з методів вирішення проблеми небажаних ефектів гемотрансфузійної терапії еритроцитвмісними середовищами є використання зависі еритроцитів з видаленим лейкотромбоцитним шаром. Видалення лейкоцитів запобігає розвитку алоімунізації, суттєво знижує ризик посттрансфузійних ускладнень, в 3-4 рази зменшує ризик інфікування агентами, асоційованими з лейкоцитами. З цією метою з 2006р. відділ поступово переходить від заготівлі еритроцитної маси на заготівлю зависі еритроцитів з видаленим лейкотромбоцитним шаром з використанням полімерних контейнерів типу 450/400/300 «верх-низ» з гемаконсервантамиCPD та SAGM, що дозволяє зберігати еритроцити до 42 діб та значно покращити якість еритроцитів як гемотрансфузійного середовища.

За останні роки здобутками та напрацюваннями відділу заготівлі крові є:

-        розробка сумісно з Науково-дослідним інститутом гематології і трансфузіології АМН України методичних рекомендацій «Метод приготування відмитих еритроцитів в полімерних контейнерах» та «Заготівля та використання кріопреципітату замороженого»;

-        освоєння заготівлі плазми автоматичним методом з використанням апарату “Autopheresis-C” фірми Baxter;

-        освоєння заготівлі концентрату тромбоцитів переривчастим методом з використанням полімерних контейнерів;

-        розробка проекту технологічних стандартів «Донорська кров та її компоненти. Заготівля, зберігання, використання та контроль якості»;

-        розробка проектів ряду інструкцій по заготівлі консервованої крові та фракціонуванню її на компоненти, проведенню аферезів компонентів крові.

        З 2002 р. розпочата заготівля концентрату тромбоцитів методом переривчастого тромбоцитоферезу з використанням полімерних гемаконтейнерів. За 2006 рік в порівнянні з 2004 роком в 2 рази зросла кількість замовлень лікувально-профілактичних закладів на концентрат тромбоцитів.З 2006 р. розпочата заготівля концентрату тромбоцитів автоматичним методом з використанням сепаратора клітин крові COM.TEC фірми Fresenius.

Розроблено та затверджено на засіданні Ради всеукраїнської громадської організації «Асоціація служби крові України» проект технологічних стандартів „Донорська крові та її компоненти. Заготівля, зберігання, використання та контроль якості”. Технологічні стандарти розроблено з урахуванням світового досвіду в галузі виробничої трансфузіології. Технологічні стандарти надруковані в 2007 році в м. Житомирі. На базі проектів технологічних стандартів ведеться робота по розробці нових інструкцій по заготівлі консервованої донорської крові та її компонентів.

Категорія: Відділ заготівлі крові | Додав: bloodcentre (06.06.2008)
Переглядів: 1577 | Теги: історія, Заготівля крові | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: